Könyvek
Könyvjelző

12 FRISS MEGJELENÉS, AMI ELŐBB-UTÓBB A POLCOMON KÖT KI

Az egyik legizgibb időszak egy könyvmániás életében kétségtelenül a tavaszi, kora nyári időszak, hiszen a kiadók rengeteg új könyvvel készülnek az ekkor esedékes Könyvfesztiválra és Könyvhétre. Idén sincs ez másképp, úgyhogy felváltva kapkodom a fejem és vetek keresztet a pénztárcámra, a kívánságlistám pedig lassan kilométerekre ér. Összegyűjtöttem az abszolút kedvenceimet az újdonságok közül, amiket nagyon-nagyon szeretnék elolvasni.

Catharina Ingelman-Sundberg – Rablás ​uzsonnára 

Animus Kiadó
Megjelenés: 2017. június 6.
Már a fülszöveg olvasása közben fülig ért a szám, nagyon szeretem a hasonló humorú könyveket, a krimikomédia megnevezéssel pedig azonnal megvettek!
Mi ​késztethet arra öt nyugdíjast, hogy úgy döntsenek: bűnözőnek állnak? Märtha és barátai egy idősek otthonában élnek, ám az intézmény egyáltalán nem olyan, mint amilyennek a reklámban bemutatták. Se finom ételek, se szórakozás, se szabad levegő, a vezetőség legfőbb jelszava ugyanis a takarékosság. Egy börtönéletről szóló dokumentumfilm megtekintése után a társaság felháborodva állapítja meg, hogy a raboknak bizony sokkal jobb soruk van, mint nekik. Elhatározzák hát, hogy bűnözőnek állnak, és ha törik, ha szakad, börtönbe fognak kerülni. De előtte azért kiélvezik kicsit az életet! Megszöknek az otthonból, és beveszik magukat egy luxushotelbe. Kihasználva azt, hogy aki járókerettel közlekedik, soha nem gyanúsítják semmivel, merész tervet szőnek a hotel gazdag vendégeinek megkopasztására, majd szóba kerülnek a közeli múzeum festményei is… És ez még csak a kezdet! Könnyed és szórakoztató krimikomédia mindazoknak, akik tudják, hogy az életben nem a kor számít, hanem a jókedv, a kezdeményezőkészség, no meg az áfonyalikőr

Ezekiel Boone – Kirajzás

Agave Kiadó
Megjelenés: 2017. június 8.
Nem szívlelem a pókokat. Tulajdonképpen semmit nem szívlelek, aminek több, vagy kevesebb végtagja van négynél. Aztán mégis pókos-katasztrófás-horrorost akarok olvasni. Kell ez nekem? IGEN!

A ​perui dzsungel mélyén egy fekete, gyorsan haladó áradat elnyel egy amerikai turistát. Több ezer kilométerrel odébb Minneapolisban egy FBI ügynök egy repülőgép-katasztrófa maradványait vizsgálva ijesztő felfedezést tesz. Az indiai Kanpurban szokatlan szeizmikus mintákat észlelnek egy földrengések előrejelzésével foglalkozó laborban. A kínai kormány balesetnek álcázva atomrobbantást végez az ország egy elszigetelt régiójában. A Washingtoni Egyetemre egy rejtélyes csomag érkezik Dél-Amerikából.Az események nem csak rövid időn belül következnek be egymás után, de mint kiderül, össze is függnek. Ezekiel Boone debütáló regényében egy ősi, szunnyadó faj ébredése apokaliptikus katasztrófa felé sodorja a világot. A Kirajzás a horror egyik klasszikus témáját gondolja újra ötletesen – ahogy Peter Benchley a cápákkal, Michael Crichton a dinoszauruszokkal és James Herbert a patkányokkal keltette életre az ember egyik legősibb és legbensőbb félelmét, úgy Boone most a sokak által rettegett nyolclábúakkal mesél el egy hátborzongató történetet.

Böszörményi Gyula – Bitó ​és borostyán (Ambrózy báró esetei 3,5)

Könyvmolyképző
Megjelenés: 2017. június 8.
Ambrózy-rajongóként nem is kérdés, hogy ez a rövidke kis spin-off történet is helyet kap a többi kötet mellett a polcon. Zseniális ez a sorozat, ha még nem olvastátok, akkor csak jelzem, hogy nagy kár kihagyni!
A hölgyé a terep!  1900. december 10., este. A Keleti indóházból útra kel az 502-es Budapest–Predeal–Bukarest vonalon közlekedő éjszakai járat, hálókocsijában a híres magánzó detektív, Ambrózy báró tanítványával, Hangay Mili kisasszonnyal, akit szigorú mestere épp száműzetésre ítélt a székesfővárosból. A fényűző, első osztályú kocsikban csupa előkelő, jómódú, kiváló modorú hölgy és úr utazik, akik legrémesebb álmaikban sem gondolnák, hogy mire megérkeznek, az egész Monarchiában csak úgy emlegetik majd az 502-es járatot, mint „a fagyos éjszakában száguldó véres szerelvényt”.  Az új Ambrózy-történet az Ármány és kézfogó című regény idejében játszódik, és Hangay Mili kisasszony első önállóan felderített bűnügyét meséli el.

Kim Stanley Robinson – New ​York 2140

Agave Kiadó
Megjelenés: 2017. július 4
Ez az a könyv, amit már a borítója miatt is érdemes megvenni. Na jó, csak viccelek, a történet is magával ragadónak ígérkezik, főleg hogy mostanában nagyon rákattantam a hasonló témájú és műfajú sztorikra.
Az óceán szintje megemelkedett, és New York városa elsüllyedt.
A lakói alkalmazkodtak az új helyzethez, és New York ugyanaz a nyüzsgő, élettel teli metropolisz maradt, ami mindig is volt – noha örökre megváltozott.
Minden egyes utca csatornává vált, minden egyes felhőkarcoló egy szigetté.
Kim Stanley Robinson az egyik épület különböző lakóinak szemén át mutatja meg nekünk, hogyan alakul át világunk egyik legnagyszerűbb városa az apállyal és a dagállyal.
És mivé alakul eközben maga az ember.

Veres Attila – Odakint ​sötétebb

Agave Kiadó
Megjelenés: 2017. június 8.
Nagyon ígéretesnek tűnő debütáló regény egy fiatal író tollából. Egy kis szürreál, egy kis horror, Lovecraftot is emlegetik a könyv kapcsán, szóval kíváncsi lettem. Magyar közeg, magyar szereplők, alig várom, hogy olvashassam.
1983-ban ​minden megváltozott Magyarországon. Az egyik erdőben újfajta állatok jelentek meg, hosszú csápjaikkal a faágakon kapaszkodva. Sehol a világon nem láttak még hozzájuk hasonlót. Életműködésük érthetetlen – nincs szükségük élelemre, de imádják a cukrot, meg lehet őket érinteni, de nem lehet lefényképezni. Emésztőváladékuk sokak szerint gyógyítja a rákot. De ami talán a legkülönösebb: nem lehet őket kivinni az országból. Csoda történt, vagy csupán nem vettünk észre valamit, ami végig a szemünk előtt volt? Miután csaknem kiirtottuk őket, telepeket hoztunk létre, hogy a fennmaradtakat biztonságban tudjuk. Gábor egy ilyen telepre érkezik dolgozni. Felelősség nélküli munkának tűnik: délelőtt etetés és trágyalapátolás, majd hosszú, unalmas délutánok langyos sörök és külföldi fiatalok társaságában, akik Gáborhoz hasonlóan mind menekülnek valami elől, legyen az egy régi szerelem, vagy a felnövéssel járó felelősség.  De Gábort az állatok választották ki. Senki sem gondolja, hogy ez jelentőséggel bír… de mi van, ha mégis? Ha az egyszerű nyári munka hamarosan bizarr, iszonyattal, halállal teli rémálommá válik, melynek a tétje sokkal nagyobb, mint azt bárki gondolta volna? Veres Attila a lovecrafti horrort és a vandermeeri szürreáliát vegyíti első regényében, egyszerre tisztelegve a spekulatív fikció múltja és jövője előtt.

Kepes András – Világkép 

Libri Kiadó
Megjelenés: 2017. június 1.
Új, bővített kiadásban és csodaszép borítóval jelenik meg Kepes András nagy sikerű könyve, a Világkép. Idén elnyerte a Libri irodalmi közönségdíjat is, úgyhogy végképp kíváncsivá tett. Ez az új kiadás kihagyhatatlannak tűnik. 
Mi ​végre vagyunk a Földön? Miért szeret és miért gyűlöl az ember? Megérthetjük-e egymást valaha? Mi jön a halál után? Mi a jó és mi a rossz? Mit jelent a szabadság? És a szerelem? A család? Ezekre a kérdésekre megannyi jó választ adhatunk, de csak az igazán jó kérdések maradnak meg örökre. Néha egy rosszul feltett kérdésre is van okos válasz, ha sikerül elhajolni a kérdés elől.  Ebben a könyvben életem, találkozásaim, olvasmányaim apró darabkáiból próbálom összeilleszteni magamnak azt a lélekvesztőt, amin mint Afrika partjairól a fuldokló menekültek átvergődünk a 21. századba.  Valami ilyesmi, azt hiszem, a világkép. Mindenkinek van világképe, legfeljebb még nem rakta össze tudatosan az ismereteiből, félelmeiből és a reményeiből. Meg mások világképeiből, amelyek halomban hevernek bennünk, és irányítanak anélkül, hogy tudnánk. 
Kepes András újságíró, író és egyetemi tanár három nyelven, Budapesten, Bejrútban, illetve Buenos Airesben végezte általános és középiskolai tanulmányait. Későbbi munkái és televíziós pályafutása (így pl. Világfalu című sorozata) során is rengeteg tapasztalatot gyűjtött a különböző kultúrák egymáshoz való viszonyával, a beilleszkedés nehézségeivel kapcsolatban. Jelen kötete egyfajta GPS-ként segít eligazodni az olvasónak zűrzavaros világunkban.

Emma Cline – A ​lányok

Libri Kiadó
Megjelent
A Manson-gyilkosságokról szerintem mindenki hallott már, hiszen az egyik leghátborzongatóbb bűnügy és kétségkívül a leghíresebb is, elég csak Roman Polanskira gondolni. A lányok című könyv a Manson család életébe enged bepillantást egy kamaszlány szemüvegén keresztül.
Észak-Kalifornia, a hatvanas évek vége. A tizennégy éves, kallódó tinédzser, Evie Boyd nyáron megpillant egy csapat lányt a parkban. Mágnesként vonzza veszedelmes szabadságuk, féktelenségük, és legfőképp Suzanne, az egyik idősebb lány. Evie hamarosan útnak is indul vele arra a farmra, amely egy szekta karizmatikus vezetőjének bázisa. Evie varázslatosnak tartja a hegyek rejtette, hátborzongató ranchet, pedig a házban és környékén minden rohad. A magányos kamasz kétségbeesetten vágyik rá, hogy befogadják. Miközben egyre több időt tölt távol otthonától, és rajongása Suzanne iránt egyre nő, szinte észrevétlenül sodródik a szekta által elkövetett véres eseményekbe. Emma Cline első regényében lebilincselő és emberközeli emléket állít a Manson-gyilkosságoknak. Ez a könyv az ártatlanság, a vakhit és a kiábrándulás sokkoló története.

Ben H. Winters – Földalatti ​Légitársaság

Agave Kiadó
Megjelent
Képzeljünk el egy olyan világot, ahol elmaradt a polgárháború és a rabszolgatartás teljesen természetes néhány államban. Hátborzongató, ugye? Azonnal magával ragadott a történet leírása, nagyon érdekel hogy mit hozott ki végül ebből az író.
Egy ​Victor nevű fekete férfi ördögi paktumot köt a szövetségi bűnügyi szervekkel, és az Egyesült Államok Marsall Szolgálatának keretében fejvadászként dolgozik. Rengeteg munkája van, az ő Amerikájában ugyanis a polgárháború sosem történt meg, és a rabszolgatartás négy államban – a Kemény Négyekben – mindmáig legális. Victor régóta érzi, hogy helytelen, amit tesz, és valami nincs rendben az egész országgal, de a szabadságát semmiért nem adná fel. Annak ellenére sem, hogy amikor Indianapolisba érkezik elvégezni a legújabb megbízását, már az eligazítás után tudja, hogy valami nagyon nem stimmel. Victor beépül a magát Földalatti Légitársaságnak nevező rabszolgafelszabadító mozgalom helyi sejtjébe, hogy elkapja a szökevényt, akinek a nyomát templomok hátsó szobáin keresztül, üres parkolókon át lehangolt hotelszobákig és orvosi rendelőkig követi, hogy végül a Kemény Négyek szívébe hatolva felfedezze: a célpontja olyan dolog birtokába jutott, ami az egész ország jövőjét megváltoztathatja.

Michael Cunningham – Mire ​leszáll az éj 

Jaffa Kiadó
Megjelent
Egy kis egzisztenciális válság Az órák című könyv írójától. Nem szeretek túlságosan „lehúzós” történeteket olvasni, ennek azonban valamiért megfogott a fülszövege, hiszen olyan kérdésekre keresi a választ a főszereplő, amiken igenis érdemes néhanapján elgondolkodni. 
Peter ​és Rebecca Harris középkorú New York-i házaspár, akik látszólag mindent elértek az életben, amit csak el lehet érni. Szakmai karrierjük csúcsán vannak – Peter műkereskedő, Rebecca egy képzőművészeti magazin szerkesztője –, szeretik a hivatásukat, amely érdekesebbnél érdekesebb emberekkel hozza össze őket. Partiról partira, verniszázsról verniszázsra járnak, egy hatalmas, fényűző loftban laknak Manhattanben. Bostonban élő lányuk éppen egyetemre készül. Minden okuk megvan hát az elégedettségre és a boldogságra.  Ám egy napon megérkezik Rebecca öccse, Ethan. Az egykor drogfüggő, de elragadóan jóképű és tehetséges fiatalember szépségével és zabolázhatatlan szabadságvágyával ellenállhatatlan hatást gyakorol Peterre, aki egyszeriben kételkedni kezd az általa képviselt művészekben és a művészetben általában, a saját karrierjében, a házasságában – egész addigi világában, amelyet olyan gondosan épített fel magának, s amelyen most egyre nagyobb repedések tátonganak.  A Mire leszáll az éj Az órákhoz hasonlóan páratlan érzékenységgel és érzékletességgel ábrázolja modern világunkat, felgyorsult életünket a kiüresedő párkapcsolatokkal, az egyszerre felszabadító és romboló vággyal, a fenyegető öregedéssel, a talmi művészetekkel.

Joël Dicker – A ​Baltimore fiúk

Libri Kiadó
Megjelent
A szerző előző regénye nagy kedvencem volt, és nagyon örülök, hogy a „folytatása” is megjelent. Bevallom, nem reménykedtem ebben. A folytatás azért van idézőjelben, mert a főszereplőnk ugyanaz maradt, de nem vagyok biztos benne, hogy van bármi összefüggés is Az igazság a Harry Quebert ügyben cselekménye és e között. Majd kiderül.
A ​kamasz Marcus mindennél jobban csodálja két unokafivérét: a szikrázóan intelligens Hillelt és az örökbe fogadott, zabolátlan, ám nyílt szívű Woddyt. Elválaszthatatlan hármasuk egyensúlya felborul, amikor barátságot kötnek a gyönyörű és izgalmas Alexandrával, aki mindegyikük szívét megdobogtatja. Érzéseik azután sem halványulnak, hogy egyetemre mennek, és elkerülhetetlenül sodródni kezdenek a Tragédia felé.  Nyolc évvel később Az igazság a Harry Quebert-ügyről elbeszélője visszatér ifjúkora színhelyére, hogy regénnyé formálja a múltat. Amint munka közben újabb és újabb titkok sejlenek fel, lassan kirajzolódik előtte a Tragédia és a családja igazi története; a családé, amelyben az összetartással együtt a féltékenység és a versengés is apáról fiúra száll.

Tóth Krisztina – Párducpompa

Magvető Kiadó
Megjelenés: 2017. június 6.

Tóth Krisztina munkásságával még a Nők Lapjában találkoztam sok-sok évvel ezelőtt, és már akkor is megfogott a stílusával. Bevallom, a kortárs magyar szépirodalom nem az én asztalom, de Krisztina írásai kivételt képeznek. Az új novelláskötete emiatt természetesen kívánságlistás lett nálam.
Tóth Krisztina legújabb novelláskötetének megjelenése várhatóan meghökkenti és elgondoltatja majd olvasóit. A Párducpompa több mint negyven története egytől egyig a mai Magyarországon játszódik, szereplői mi magunk vagyunk, a társadalmunk tagjai, szerencsésebbek és nehezebb sorsúak. A történetek korunk hétköznapi eseményeit és hétköznapi problémáit vonultatják fel, hogy felvillantsák valóságunk tükörcserepeit. Az írótól megszokott precíz mondatok, aprólékos megfigyelések rávilágítanak mindarra, amit talán nem mindig veszünk észre: a szegénység, a betegség, a bevándorlás és az elvándorlás problémáira, a hatalom és a hatalmaskodás jelenlétére emberi viszonyainkban, a szolidaritás hiányának mellbevágó tényére és a szolidaritás szép pillanataira. A Párducpompa megrázó és megható jelenetek és történetek gyűjteménye, Tóth Krisztina művészetének újabb remeklése, amely, reményeink szerint, jobbá teszi olvasóit.

Holly Seddon – Lélegzetvisszafojtva

Könyvmolyképző
Megjelenés ideje: 2017. június 8.

Nem én lennék, ha nem kerülne a listára egy jó kis pszichothriller. Nekem nagyon tetszett a Könyvmolyképző Kristály pöttyös sorozatának első kötete, emiatt hasonló izgalmakat remélek ettől a másodiktól is.
Amy Stevensonból vezető hír lett 1995-ben. Az akkor még csak tizenöt éves lánynak nyoma veszett, miközben az iskolából tartott hazafelé. Három nap múlva eszméletlenül találták meg. A támadóját nem sikerült kézre keríteni, pedig az újságok és az esti híradók is tele voltak a történettel.  Tizenöt évvel később Amy a kórházban fekszik a ’90-es évek poszterei között. A világ már rég elfeledkezett róla – egészen addig, amíg az újságíró, Alex Dale bele nem botlik, miközben vegetatív állapotú páciensekről ír. Alexben olyan élénken él Amy kálváriája, mintha csak tegnap történt volna. Kísértést érez, hogy megoldja a rég lezárt ügyet.  A baj csak az, hogy Alex is épp olyan elveszett teremtés, mint Amy: mindent kockára tett az alkoholizmusa miatt, beleértve a házasságát és a hírnevét is. Így hát belevág a nyomozásba abban a reményben, hogy Amy támadójának előkerítése az ő karrierjének megváltása is lehet egyben.  A változatos idősíkokon és több szemszögből bemutatott történetből aztán az olvasó előtt is kibontakozik a döbbenetes konklúzió…

Ők tehát a legújabb vágyaim, végignézve rajtuk elég eklektikus társaság, de fő a változatosság, ugye. Tényleg rengeteg szuper könyv jelent meg idén és még hol van az év vége, te jó ég! A még meg nem jelent könyvek kedvezményesen előrendelhetőek, a többiek pedig a könyvesboltokban várnak, hogy otthonra találjanak.

Ti mit néztetek ki a friss megjelenések közül magatoknak?